Dijital Araçlar ile Türkçe Dersi Metin Analizi ve Sıfat-Zarf Ayrımı – Tatlı Kurabiyelerimi Nasıl Çaldılar? | Atölye

Atölyede Tanıtılacak Dijital Araç(lar): Emaze, Renderforest ve Quizwhizzer

Atölye Hangi Ders Bağlamında Kurgulandı: Türkçe

Atölye İçeriği:
Atölyemizde “Kurabiye Hırsızı” metni üzerinden metin analizi ve sıfat-zarf öğretimi planlanmıştır.
Emaze ile “saygı” ve “güzellik” kavramlarını işleyen etkili sunumlar yapabilecek, bu sunumları otomatik çeviri ile tüm dünya ile paylaşabilecek, anlattığınız konuları görsel olarak ilgi çekici hale getirebileceksiniz.
Renderforest ile ders içeriklerini animasyon ve video ile zenginleştirmeyi, infografik sunum hazırlama özelliği ile yeni nesil sorulara bakış açısı kazandırmayı, çizgi karakterler sayesinde anlatımı kalıcı hale getirmeyi birlikte tecrübe edeceğiz. Ayrıca oluşturulan kısa videolarla hem eğlenceli hem de pratik şekilde konu tekrarları yapılabileceğini göreceğiz.
Quizwhizzer aracını işleyeceğimiz bölümde ise eksik kalmış kazanımların belirlenmesinde bu aracın ne kadar verimli olduğunu uygulayarak görme imkânı bulacağız. Zarflar ve sıfatlarının kullanım alanlarıyla ilgili oyunlaştırılmış bir ölçmeyi birlikte test edeceğiz.

Bu Atölyeye Kimleri Bekliyoruz?
Değişime ve yeniliğe açık, yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi temel alan, teknolojik araçlarla dersini zenginleştirmek isteyen tüm öğretmenlerimizi atölyemize bekliyoruz.

Atölyeye Katılmak İçin Gerekli Hususlar/Öncesinde Yapılması Gerekenler:
Atölyemize katılacak öğretmenlerimizin Emaze ve Renderforest uygulamalarına üye olmaları gerekmektedir. Bu uygulamaların ücretli ve ücretsiz üyelik planları bulunmaktadır.
Emaze’e üye olmak için: emaze.com
Renderforest’a üye olmak için: renderforest.com/tr/signup

Atölye Süresi: 45 dakika

Kontenjan: Atölyeye katılım 100 kişiyle sınırlıdır.

Atölye Uygulayıcıları:

AYŞE KÜBRA ÖZEN
Doğu Akdeniz Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur. Devlet okullarında ve çeşitli özel okullarda Türkçe öğretmenliği, bölüm ve zümre başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 2019 yılı itibariyle Yenidoğu Eğitim Kurumlarında Türkçe öğretmeni olarak çalışmaktadır. Zihin haritaları, öğretim süreçlerinde yaratıcı drama, etkili iletişim teknikleri eğitimleri vermektedir. Ayrıca cam ve ahşap boyama ile de ilgilenen Özen, evli olup 1 çocuk annesidir.

ÖNEMLİ GENEL HATIRLATMALAR:

  • Atölyeler ZOOM platformunda yapılacaktır. Kayıt formunu doldurarak başvuru yaptığınzda, gerekli bilgiler ve linkler e-mail adresinize gönderilecektir. Atölyelere katılım kontenjanlarla sınırlıdır.
  • Sertifikalar, atölyelere de katılan tüm katılımcılara e-posta yoluyla ulaştırılacaktır. Atölye bitiminde, etkinlik değerlendirmesi ve sertifika talep formunun linki katılımcılarla paylaşılacaktır ve yalnızca formu dolduranlar sertifika alabileceklerdir. Formlar toplantıyı takip eden 1 saat içinde doldurulmalıdır. Sertifikalar, zirvenin bitiminden sonraki en geç dört (4) gün içinde e-posta adresinize yönlendirilmiş olacaktır. Ulaşmaması, genellikle e-posta adresinin doğru yazılmamasıyla ilgili olduğundan, formları doldururken isim-soy isim ve iletişim bilgilerinin doğru yazıldığından lütfen emin olunuz.
  • Sertifikanın yanında, Yenidoğu ar-ge birimi (Progel) tarafından hazırlanan bir “Uzaktan/Dijital Eğitim Kılavuzu” da pdf formatında katılımcılarımızla paylaşılacaktır.